facebook pixel

Βραζιλια - Γερμανια 1-7

Αυτό το βράδυ γράφτηκε ιστορία: Η Γερμανία ι-σ-ο-π-έ-δ-ω-σ-ε τη Βραζιλία!

Δεκαοκτώ λεπτά χρειάστηκαν οι Γερμανοί για να ισοπεδώσουν τη διοργανώτρια Βραζιλία. Από το πρώτο ημίχρονο προηγούνταν ήδη με 0-5. Τώρα περιμένουν τον αντίπαλό τους στον τελικό του φετινού Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το Μινεϊράο έγινε τόπος... ντροπής για τη Σελεσάο, οι οπαδοί της αποθέωσαν τους Γερμανούς και το 7-1 περνά στην ιστορία ως μια από τις μεγαλύτερες ποδοσφαιρικές τραγωδίες για τη Βραζιλία. Η ομάδα του Λεβ έκανε ό,τι ήθελε, έσπασε ρεκόρ, ενώ ο Κλόζε έγινε ο πρώτος παίκτης που πετυχαίνει 16 γκολ σε Μουντιάλ. Τα «πάντσερ» ήταν απίστευτα, σκόρπισαν... τρόμο και πέτυχαν κάτι... απίθανο, τέσσερα γκολ σε έξι λεπτά!

Απίστευτα πράγματα συνέβησαν σήμερα στο Μπέλο Οριζόντε, όπου η Γερμανία ισοπέδωσε την Βραζιλία και καθάρισε το παιχνίδι ήδη από το πρώτο ημίχρονο. Δεκαοκτώ λεπτά ήταν αρκετά για να αποδείξουν ότι μπορούν και ότι δεν ήθελαν να βρεθούν σε έναν ακόμη μικρό τελικό.

Την αρχή έκανε ο Μίλερ στο 11'. Τον ακολούθησαν ο Κλόζε στο 23', ο Κρόος στο 24' και το 26' και ο Κεντίρα 29', σε μία παράσταη που θα μείνει στη ιστορία, αφού σπάνια βλέπουμε αντίστοιχη σε Μουντιάλ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μάλλον διαδικαστικό. Οι Γερμανοί, όμως, δεν σταμάτησαν να παίζουν. Απέδειξαν ότι το θέλουν και σεβάστηκαν τον αντίπαλό τους. Δεν λυπήθηκαν τη Βραζιλία με την τεράστια ιστορία. Επαιξαν μέχρι το τελευταίο λεπτό και πέτυχαν άλλα δύο τέρματα, με τον Σίρλε στο 68' και το 78'.

Το μόνο που κατάφεραν οι Βραζιλιάνοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 90' με τον Οσκαρ.

Την ίδια στιγμή, ο Κλόζε πέρασε στο πάνθεον του αθλητισμού, αφού έγινε ο πρώτος παίκτης όλων των εποχών που παίζει σε τέσσερις σερί ημιτελικούς Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ έφτασε τα 16 τέρματα στην διοργάνωση, αριθμός που τον φέρνει στην πρώτη θέση, πάνω από τον Ρονάλντο, που είχε 15.

MVP Ολοι τους ήταν υπέροχοι. Ο Λεβ και οι παίκτες του έκαναν το μεγαλύτερο ματς στην ιστορία τους, διέλυσαν κάθε αμυντικό σύστημα του Σκολάρι και το 7-1 ντρόπιασε τη Σελεσάο. Ο Κλόζε έγραψε ιστορία, ο Κεντίρα έκανε πλάκα σε Φερναντίνιο, Κρόος και Λαμ απίστευτοι και ο Σίρλε με δυο γκολ έβαλε τη σφραγίδα στη διάλυση της γηπεδούχου. Ακόμα και ο Νόιερ φρόντισε να κατεβάσει ρολά όταν για ένα δεκάλεπτο αισθάνθηκε πίεση.

POINT Ο Σκολάρι είχε... εμπνεύσεις και η Γερμανία ορέξεις. Τα πάντσερ έχασαν τη γη κάτω από τα πόδια τους στην απίστευτη πίεση των αντιπάλων και τα τέσσερα γκολ σε έξι λεπτά ήταν ο ποδοσφαιρικός τους θάνατος! Ο Κεντίρα με τον Κρόος έκαναν τρελά πράγματα και κάθε επίθεσή τους ήταν γκολ...

STAT ATTACK Τα περισσότερα γκολ σε Μουντιάλ τα έχει η Γερμανία με 223, ξεπέρασε τα 2000 τέρματα στην ιστορία (2006) της, έγινε η πρώτη που πέτυχε τόσα σε ημιτελικό! Ο Κλόζε έφτασε τα 16 αφήνοντας πίσω του τον Ρονάλντο. Αντίθετα, η Βραζιλία υπέστη τη χειρότερη ήττα της από το 1920 και την ήττα από την Ουρουγουάη και έγινε η τρίτη μετά από Αϊτή, Ζαΐρ που δέχεται πέντε γκολ στο α' μέρος....

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ Μια από τις ιστορικότερες ποδοσφαιρικές βραδιές η αποψινή στο Μινεϊράο. Οι γερμανικές μηχανές δεν σταμάτησαν, οι Βραζιλιάνοι ήταν χαμένοι από το πρώτο λεπτό και η απουσία δυο παικτών ήταν στις βασικές αιτίες της κατάρρευσης. Χωρίς ηγέτη στο γήπεδο, χωρίς φόβητρο στην αντίπαλη άμυνα και οι επιθέσεις των Γερμανών σκόρπιζαν φόβο και τρόμο! Σούπερ Κρόος, Κεντίρα, τεράστιος ο Μίλερ με τον Κρόος και το 7-1 θα μείνει ανεξίτηλο για πάντα στις μνήμες όλων των ποδοσφαιρόφιλων!

Βραζιλία (Λουίς Φελίπε Σκολάρι): Ζούλιο Σέζαρ, Μαρσέλο, Νταβίντ Λουίζ, Ντάντε, Μαϊκόν, Λουίς Γκουστάβο, Φερναντίνιο (46' Παουλίνιο), Μπερνάρντ, Όσκαρ, Χουλκ (46' Ραμίρες), Φρεντ

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Χέβεντες, Χούμελς (46' Μερτεζάκερ), Μπόατενγκ, Λαμ, Κεντίρα (76' Ντράξλερ), Σβαϊνστάιγκερ, Κρος, Εζίλ, Μίλερ, Κλόζε (58' Σίρλε)