facebook pixel

Το 2-0 εκανε και η Μπαρτσελονα απεναντι στη Γαλατα

Πάλεψε αλλά λύγισε ξανά ο Ολυμπιακός

Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν κατάφεραν να κάνουν το «break» στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης και γνώρισαν δεύτερη ήττα. Η «Βασίλισσα» επιβλήθηκε με 82-77 των «ερυθρολεύκων» και πλέον είναι μία νίκη μακριά από το Μιλάνο. Με δεύτερη νίκη προχώρησε και η δεύτερη ισπανική ομάδα - Μπαρτσελόνα - με 84-63, επί της Γαλατάσαραϊ.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε εκ νέου απ' τη Ρεάλ (82-77) και πρέπει να φανεί βελτιωμένος για το 2/2 στο ΣΕΦ, ώστε να γυρίσει στη Μαδρίτη. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έπαιξε τραγική άμυνα, με αποτέλεσμα να δεχθεί 53 πόντους, αλλά στην 3η περίοδο βελτιώθηκε και έδειξε πως μπορούσε να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι τέλους. Εκνευριστική ήταν επίσης η αστοχία των Πειραιωτών από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Οι ερυθρόλευκοι έπρεπε να μπουν και να μασάνε σίδερα στην αρχή του παιχνιδιού, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον συγκεκριμένο ρόλο. Δε γίνεται να μπαίνεις σε ένα παιχνίδι και να δέχεσαι 30 πόντους και να χάνεις 6 αμυντικά ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο ο Κόλινς ήταν ο μοναδικός που προσπάθησε να τον νιώσει ο αντίπαλος, όμως, δεν είχε συμπαραστάτες. Η Ρεάλ στο πρώτο ημίχρονο είχε 9/13 τρίποντα και βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 53-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βασίλης Σπανούλης πήρε πολλές φάσεις πάνω του και δικαιώθηκε, αφού ο Ολυμπιακός μείωσε στο 25' σε 57-52. Στο επόμενο τρίλεπτο, όμως, η ομάδα είχε 4/11 βολές, κάτι που δεν την άφησε να πλησιάσει περισσότερο και να αγχώσει τους γηπεδούχους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Μαδριλένοι έβγαλαν και πάλι ενέργεια με αποτέλεσμα να διατηρήσουν με άνεση τη διαφορά γύρω από τους 10 πόντους μέχρι και το 36'.

Στα τελευταία τέσσερα λεπτά οι ερυθρόλευκοι άλλαξαν την κατάσταση, μείωσαν σε 79-75 με ένα λεπτό για τη λήξη, αλλά δεν πρόλαβαν για την ανατροπή. Κορυφαίοι για την ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν οι Σπανούλης (18 π.) και Ντάνστον (12 π.). Για τη Ρεάλ, 19 πόντους πέτυχε ο Μπουρούσης. Τη Δευτέρα του Πάσχα, στις 20:00, ο Ολυμπιακός καλείται να μείνει ζωντανός στη σειρά, νικώντας τους Μαδριλένους στο ΣΕΦ.

MVP: Ο Σέρχιο Γιουλ έκανε πολύ σπουδαία πράγματα στο παρκέ. Σκόραρε 11 πόντους με 3/3 βολές, 1/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, μοίρασε 7 ασίστ και μάζεψε και 3 ριμπάουντ.

Άφαντος: Ο Κώστας Σλούκας δε βοήθησε τον Ολυμπιακό στο δεύτερο παιχνίδι με την Ρεάλ. Στην επίθεση δεν πήρε πολλές προσπάθειες, ώστε να συμμετέχει στο σκοράρισμα, αλλά ούτε και δημιουργούσε για τους άλλους.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 53-44, 70-62, 82-77

Ρεάλ Μαδρίτης: Ρούντι 15, Ρέγες 8, Ντίεθ, Μίροτιτς 14, Ροντρίγκεθ 10, Ντάρντεν 2, Γιουλ 11, Μπουρούσης 19, Σλότερ 2, Μεζρί
Ολυμπιακός:
Πέτγουεϊ 12, Σερμαντίνι, Ντάνστον 12, Σπανούλης 18, Παπαπέτρου 4, Σλούκας 3, Κόλινς 3, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι 13

Μπαρτσελόνα - Γαλατάσαραϊ 83-64

Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο αποχώρησε τραυματίας στο 5', αλλά η Μπαρτσελόνα έφτασε σε νέα νίκη της επί της Γαλατάσαραϊ (84-63), για το 2-0 στα playoffs της Ευρωλίγκας.

Η Γαλατά δεν είχε στη διάθεσή της τον Κάρλος Αρόγιο με διάστρεμμα από το πρώτο παιχνίδι, και η ανωτερότητα των Καταλανών ήταν ακόμα πιο εμφανής. Η απόδειξη δεν άργησε να 'ρθει (25-8 στο 11') κι η συνέχεια ήταν εύκολη.

Ο Κώστας Παπανικολάου έφτασε στους 10 πόντους για το 40-22 στο 17' κι έκτοτε ούτε αυτός χρειάστηκε να προσπαθήσει περισσότερο. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στους 25 πόντους (τέσσερις φορές), πριν η τελική κόρνα στο Palau Blaugrana ακουστεί στο 84-63.