facebook pixel

Ντορτμουντ και Τσελσι θα εχουν βουνο να ανεβουν αν θελουν να περασουν στους 4

Προβάδισμα πρόκρισης για Ρεάλ και Παρί

Η Ρεάλ Μαδρίτης και η Παρί Σεν Ζερμέν επιβεβαίωσαν τον τίτλο των φαβορί, απέναντι σε Ντόρτμουντ και Τσέλσι, αντίστοιχα, και απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους 4 του Champions League.

Ρεάλ - Ντόρτμουντ

Η Βασίλισσα έκοψε τον αέρα στη Ντόρτμουντ κα δεν επέτρεψε στους Γερμανούς να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Καρβαχάλ βρήκε ωραία τον Γκάρεθ Μπέιλ σε θέση βολής και ο Ουαλός δε δυσκολεύθηκε να πλασάρει εύστοχα για το 1-0. Ο Ίσκο στο 27' διπλασίασε τα τέρματα της Ρεάλ, με σουτ στη γωνία του Βαϊντενφέλερ και ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 57ο λεπτό πέτυχε το 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των μερένγκες.

Με αυτό το τέρμα, ο Πορτογάλος σκόραρε σε 11ο διαδοχικό ματς, προσπερνώντας το ρεκόρ του Μέσι, ενώ στα 100 παιχνίδια του στη διοργάνωση ισοφάρισε το ρεκόρ του Αλταφίνι και του Μέσι με 14 γκολ σε μια ευρωπαϊκή σεζόν (για το Πρωταθλητριών). Παράλληλα, έφτασε τα 49 γκολ στις ευρωπαϊκές αναμετρήσεις με τη Bασίλισσα και έπιασε τον Αλφρέντο ντι Στέφανο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Πέπε, Ράμος, Κοεντράο, Καρβαχάλ, Μπέιλ, Αλόνσο, Μόντριτς, Ίσκο (72' Ιλαραμέντι), Ρονάλντο (80' Κασεμίρο), Μπενζεμά (74' Μοράτα).

Ντόρτμουντ: Βαϊντενφέλερ, Χούμελς, Παπασταθόπουλος, Πίστσεκ (67' Σίμπερ), Ντουρμ, Κελ (73' Τζόγιτς), Ρόις, Σαχίν, Γκρόσκρόιτς, Μικιταριάν (64' Χόφμαν), Αουμπαμεγιάνγκ.

Παρί - Τσέλσι

Η Τσέλσι μπήκε μουδιασμένα στο ματς και η Παρί Σεν Ζερμέν το εκμεταλλεύθηκε με τον πλέον αποτελεσματικό τρόπο. Ο Λαβέτσι στο 4ο λεπτό νίκησε τον Τσεχ με αριστερό σουτ, δίνοντας προβάδισμα στους Παριζιάνους. Το γκολ έδωσε... φτερά στους παίκτες του Μπλαν, που πίεσαν, όμως, είδαν τους Λονδρέζους να ισορροπούν γρήγορα. Και στο 26' ο Όσκαρ τσίμπησε την μπάλα, ο Τιάγκο Σίλβα τον ανέτρεψε και ο διαιτητής Μάζιτς έδωσε το πέναλτι.

Ο Αζάρ δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και η εικόνα άλλαξε αμέσως. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν πλέον με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, είχαν την κατοχή, απέφυγαν τα λάθη και έφτασαν μία ανάσα από την ανατροπή στο 40', όταν μετά το ωραίο σουτ στην κίνηση του Αζάρ, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σιρίγκου.

Το δεύτερο μέρος κυλούσε χωρίς πολλές συγκινήσεις, αλλά οι Παριζιάνοι κράτησαν το καλύτερο για το τέλος, καθώς με όμορφο γκολ του Παστόρε, στις καθυστερήσεις, έφτασαν στο τελικό 3-1 επί της Τσέλσι και έκαναν αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά. Ο Παστόρε, με υπέροχη ατομική ενέργεια, διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις του ματς.

Παρί Σεν Ζερμέν: Σιρίγκου, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ, Μάξγουελ, Τζαλέ, Τιάγκο Μότα, Ματουιντί, Βεράτι (76' Καμπαγιέ), Καβάνι, Ιμπραημόβιτς (73' Λούκας), Λαβέτσι (85' Παστόρε).

Τσέλσι: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Νταβίντ Λουίς, Κέιχιλ, Τέρι, Αζπιλικουέτα, Ραμίρες, Όσκαρ (74' Λάμπαρντ), Χάζαρντ, Γουίλιαν, Σούρλε (59' Τόρες).