facebook pixel

Ποδόσφαιρο: 24 γκολ, χατ τρικ και ανατροπές

Με 0-3 στο 13' από χατ τρικ του Βαλντέζ και 0-4 στο 32' (πέναλτι Κάμπελ), ο Ολυμπιακός έκανε... βόλτα στο Παγκρήτιο κόντρα στον Εργοτέλη (1-4)!

Εργοτέλης - Ολυμπιακός 1-4

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και δείχνοντας μεγάλη σοβαρότητα και ιδιαίτερα καλή εικόνα "καθάρισε" το παιχνίδι στο άψε σβήσε. Μέσα σε 13 λεπτά για την ακρίβεια με τον Νέλσον Βαλντές να σκοράρει τρεις φορές! Στο 3ο μόλις λεπτό ο Τζανακάκης έκανε το λανθασμένο γύρισμα προς το πίσω με την μπάλα να πηγαίνει στον Βαλντές ο οποίος από πολύ κοντά έκανε με ωραίο τελείωμα το 0-1.

Στο 9ο λεπτό ο Σέποβιτς πέρασε την μπαλιά προς τον Βαλντές, η άμυνα του Εργοτέλη πιάστηκε στον... ύπνο, ο Καρντόζο παρότι η μπάλα πέρασε σχεδόν από δίπλα του δεν μπόρεσε να κόψει την μπάλα και ο Βαλντές σκόραρε πάλι από κοντά. Στο 13ο λεπτό ο Σάμαρης βρήκε χώρο και έβγαλε διαγώνια πάσα στον Βαλντές που ερχόμενος από πίσω μπήκε με δύναμη στην φάση και σκόραρε με τους παίκτες του Εργοτέλη να διαμαρτύρονται για οφσάιντ πάντως.

Στο 31ο λεπτό ο Πέρες κέρδισε πέναλτι από τον Τζανακάκη. Ένα λεπτό μετά ο Ολυμπιακός έκανε το 0-4 με το εύστοχο χτύπημα από τον Κάμπελ. Οι παίκτες του Μίτσελ έχοντας και εντολή από τον προπονητή τους συνέχισαν στους ίδιους φρενήρεις ρυθμούς και είχαν την δυνατότητα να βάλουν και άλλα γκολ στο Α' μέρος.

Με το ξεκίνημα του Β' μέρους τόσο ο Εργοτέλης όσο και ο Ολυμπιακός προχώρησαν σε αλλαγές. Οι Κρητικοί προσπάθησαν να ανεβάσουν στροφές και να παρουσιάσουν καλύτερη εικόνα στην επίθεση με συνέπεια να μειώσουν στο σκορ. Στο 55ο λεπτό ο Ιμπραϊμ με πολύ όμορφο τρόπο έστειλε την μπάλα στην γωνία του Μέγιερι, κάνοντας το 4-1 στο παιχνίδι του Παγκρητίου σταδίου.

Οι συνθέσεις:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Στοϊκοβιτς, Τζανακάκης, Αζίζ, Μεχία (46' Σαρρής), Αντελέγιε, Καρντόζο (46' Κοζορώνης), Χαντί, Ιμπραΐμ, Μπουχαλάκης, Μονακέλο (71' Διαμαντάκος) και Μπαντιμπανγκά.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγιερι, Τόρες, Μπονγκ, Παπαδόπουλος, Μαρκάνο (58' Παπάζογλου), Ντινγκά (46' Μασάντο), Σάμαρης, Κάμπελ, Πέρες, Σέποβιτς και Βαλντές (72' Βέργος).

ΠΑΟΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ και ενώ έπαιζε με δέκα παίκτες ο ΠΑΟΚ επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα 2-1. Ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε τα εις βάρος του δεδομένα και επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα 2-1 στην Τούμπα στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα. Ο Δικέφαλος του Βορρά έμεινε με δέκα παίκτες από το 32ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Βίτορ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από ένα εκπληκτικό γκολ του Άντι Λίλα στο 63'. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιώργου Γεργιάδη δεν τα παράτησαν. Ο Στοχ στο 66' έφερε το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 1-1, ενώ ο Λούκας διπλασίασε τα τέρματα για τον ΠΑΟΚ στο 82ο λεπτό χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σκόνδρας, Ινσαουράλδε, Βίτορ, Τζαβέλλας, Κίτσιου (65' Χούσεν), Νάτχο, Σαλπιγγίδης (56' Λούκας), Βούκιτς (46' Γεωργιάδης), Στοχ, Αθανασιάδης.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Ντάσιος (73' Μπέριος), Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Στρούνα, Βίλα, Λίλα (87' Νάκος), Τσουκαλάς, Κοροβέσης, Ίλιτς, Γιάκος (50' Ακόστα).

Ατρόμητος - Πλατανιάς 3-0

Με νίκη συνέχισε ο Ατρόμητος τις υποχρεώσεις του στη Σούπερ Λίγκα, καθώς επιβλήθηκε 3-0 του Πλατανιά Χανίων στο Περιστέρι, σε αναμέτρηση για την 30η αγωνιστική. Τα τέρματα των «κυανολεύκων» πέτυχαν οι Ναπολεόνι (13΄), Ταυλαρίδης (72΄) και Δημούτσος (77΄). Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Περιστερίου διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Σούπερ Λίγκα.

Ατρόμητος: Τσενάμο, Νάστος, Ταυλαρίδης, Λαζαρίδης, Γιαννούλης, Δημούτσος, Γκαρσία (69' Καραμάνος), Ουμπίδες, Ναπολεόνι (63' Μπάλλας), Μπρίτο (85' Γεωργίου), Παπαδόπουλος.
Πλατανιάς: Γιωργαλλίδης, Ίνκουμ, Αγκιλέρα, Φαϊσκα, Ζαραδούκας (71' Θέρα), Τετέ, Καζναφέρης, Κάταϊ (80' Σιαλμάς), Βλαχοδήμος (80' Μπέλιτς), Γιαχία, Τόρες.

Καλλονή - ΟΦΗ 1-0

Η Καλλονή απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας στη Σούπερ Λίγκα, καθώς νίκησε 1-0 τον ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής. Το γκολ που χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη πέτυχε ο Λεοζίνιο στο 69΄.

ΑΕΛ Καλλονής (Γιάννης Ματζουράκης): Χογκ, Χωριανόπουλος, Αναστασιάδης (7' Βαλιός), Ζακουανί, Ποντάνι, Μαρσέλο, Φαρία, Λεοζίνιο, Μανούσος, Περόνε (90' Καζάκης), Γκαρσία (75' Καλτσάς).
ΟΦΗ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Φερνάντες, Στάθης, Ζορό, Μπαρέιρο, Μιλιάζες, Ντουντού (72' Ροβίθης), Κάλαϊτζιτς, Ζε Εντουάρντο, Μπανούσης (46' Παπάζογλου), Κουτσιανικούλης, Περογαμβράκης (66' Σίσιτς).

Λεβαδειακός-Βέροια: 2-0

Σημαντική νίκη για την παραμονή του στην κατηγορία σημείωσε ο Λεβαδειακός, που επικράτησε της Βέροιας με 2-0 χάρη σε απευθείας φάουλ του Κονέ στο 56' και τέρμα του Μάντζιου στις καθυστερήσεις. Αντίθετα η Βέροια βρίσκεται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση, ενώ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπεν με δεύτερη κίτρινη στο 74'.

Λεβαδειακός: Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Ιντζίδης, Κώτσιος, Χαραλάμπους, Κονέ, Πετράτσι, Βαρέλα (86' Βούκσεβιτς), Ορτέγκα (67' Μάρτινς), Μιλοσάβλιεφ (96' Μάγκας), Μάντζιος.
Βέροια: Καντιμοίρης, Αμαραντίδης, Μπάρμπας, Βέρτζος, Σιόντης, Βεργώνης, Όστοιτς (65' Μπαργκάν), Γκονσάλβες, Παυλίδης (79' Τραπ), Καλτσάς, Μπεν

Ξάνθη-Πανιώνιος 2-0

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για τη σωτηρία της πήρε η Ξάνθη, που επικράτησε με 2-0 του Πανιωνίου σε αναμέτρηση για την 30ή αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Σολτάνι (60') και Τριάδης (73').

Ξάνθη (Κεχαγιάς): Κυριακίδης, Παΐτο, Ντε Γκουζμάν, Γούτας, Σολάρι (80' Ράνος), Χοσέμι, Μαρίν (55' Τριάδης), Μάνταλος, Σολτάνι, Μπαξεβανίδης, Βασιλακάκης (86' Νάκας).
Πανιώνιος (Αναστόπουλος): Ανέστης, Κούρντι, Αυλωνίτης, Λαμπρόπουλος, Κουλουχέρης, Κούρος, Παντίδος (88' Παναγιωτούδης), Καμπάνταης (74' Λάσνικ), Κολοβός, Αραβίδης, Γιάννου.