facebook pixel

Μάντσεστερ και Ντόρτμουντ συμπλήρωσαν την 8άδα

Ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης, όμως δεν τα κατάφερε και έδωσε τη θέση του στη Μάντσεστερ Γουνάιτεντ. Στο άλλο παιχνίδι και τελευταίο της φάσης των 16, η Ζενίτ δεν μπόρεσε να κάνει την μεγάλη ανατροπή, παρόλο που πήρε την νίκη, και στις 8 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης πέρασε η Ντόρτμουντ.

Μάντσεστερ – Ολυμπιακός 3-0

Είχε, έστω και οριακά, την κατοχή μπάλας και έκανε τις περισσότερες φάσεις. Όμως, αυτά δεν ήταν αρκετά για να εξασφαλίσουν στον Ολυμπιακό την πρόκριση, παρά το 2-0 του πρώτου αγώνα. Η Μάντσεστερ έκανε την μεγάλη ανατροπή και πέρασε στην επόμενη φάση.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε ευνοϊκά για τους ερυθρόλευκους, αφού το πρώτο δεκάλεπτο Μανωλάς και Τσόρι είχαν ήδη δει την κίτρινη κάρτα. Τα πράγματα χειροτέρεψαν, όταν στο 25' ο Χολέβας υπέπεσε σε φάουλ μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Το πέναλτι ανέλαβε ο Φαν Πέρσι, που δεν απογοήτευσε την ομάδα του. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Ολλανδός πέτυχε το δεύτερο γκολ, μετά από εξαιρετική πάσα του Ρούνεϊ.

Στην επανάληψη, τα πράγματα χειροτέρεψαν, με τον πρωταγωνιστή Φαν Πέρσι να πετυχαίνει γρήγορα ( 50') και τρίτο γκολ, το 200ό του με τη φανέλα της Μάντσεστερ, από στημένη φάση. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, έκανε ευκαιρίες, όμως απέναντί του είχε έναν Ντε Χέα, που έκανε το καλύτερό του παιχνίδι. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε το παιχνίδι στο 3-0 και τους ερυθρόλευκους εκτός Champions League.

Φοβερό χατ τρικ από τον Φαν Πέρσι, που έγινε ο πρώτος Ολλανδός και παίκτης της Γιουνάιτεντ που το καταφέρνει σε νοκ άουτ ματς του Champions League. Ασυγχώρητα, όπως φάνηκε, τα λάθη στην άμυνα από πλευράς Ολυμπιακού, που μάλλον έδωσε πολλά στην επίθεση, χωρίς να προσέξει τα νώτα του και το πλήρωσε.

Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Ράφαελ, Εβρά, Τζόουνς, Φέρντιναντ, Γκιγκς, Κάρικ, Βαλέντσια (77' Γιανγκ), Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ (82' Φλέτσερ), Φαν Πέρσι (90' Φελαϊνί).

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Μανιάτης, Χολέμπας, Μανωλάς, Μαρκάνο, Σαλίνο (74' Σαλίνο), Ντινγκά, Πέρες (57' Βαλντές), Φουστέρ (82' Βέργος), Κάμπελ, Τσόρι Ντομίνγκες.

Ντόρτμουντ – Ζενίτ 1-2

Μετά το 2-4 του πρώτου αγώνα, η Ζενίτ προσπάθησε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και να περάσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, όμως δεν τα κατάφερε. Πήρε την εκτός έδρας νίκη, που περισσότερο ήταν γοήτρου, όμως η διαφορά τερμάτων (4-5 για την Ντόρτμουντ) έδωσε στους Γερμανούς το πολυπόθητο εισιτήριο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να χάνουν την πρώτη ευκαιρία μόλις στο 5ο λεπτό. Γρήγορη, όμως, ήταν η απάντηση της Ζενίτ (16') με τον Χουλκ να σκοράρει από τα 25 μέτρα, χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο στον Βαϊντενφέλερ. Οι Βεστφαλοί δεν έμειναν άπραγοι και ισοφάρισαν στο 38' με τον Σμέλτσερ, αποτέλεσμα που παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα δεν άλλαξε πολύ. Ευκαιρίες υπήρχαν, αλλά όχι σημαντικές. Μετά το 70' και το δεύτερο γκολ της Ζενίτ (Ροντόν 73') το παιχνίδι απέκτησε ενδιαφέρον, αφού οι Ρώσοι πίστεψαν ότι μπορούν να τα καταφέρουν και να κάνουν την ανατροπή. Τελικά, δεν έγινε ποτέ. Η Ζενίτ πήρε την νίκη, αλλά η Ντόρτμουντ πήρε το εισιτήριο.

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Γίργκεν Κλοπ): Βαϊντενφέλερ, Πίστσεκ (77' Ντουρμ), Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Σμέλτσερ, Κελ, Σαχίν, Ομπαμεγιάνγκ (90+1' Χόφμαν), Μχιταριάν (69' Γιόγιτς), Γκροσκρόιτς, Λεβαντόφσκι

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Σεργκέι Σέμακ): Μαλαφέεβ, Κρισίτο, Λόμπαρτς (46' Νέτο), Χούμποτσαν, Ανιουκόβ, Σάτοβ, Φαϊζούλιν (84' Σμολίνκοβ), Βίτσελ, Ντάνι, Χουλκ, Κερζακόβ (62' Ροντόν)