facebook pixel

Μονο ηττες επι αγγλικου εδαφους

Θα είναι σήμερα η βραδιά τους;

11 φορές έχει επισκεφθεί ο Ολυμπιακός το Νησί μέχρι πέρσι και μετρά ισάριθμες ήττες. Θα καταφέρει απόψε [ΔΤ-21.45] να κάνει την έκπληξη και να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά της κορυφαίας διοργάνωσης;

Με την δήλωση-υπόσχεση του Νέλσον Βαλντέζ (“Η ομάδα έχει κίνητρο και πηγαίνουμε εκεί για να εκπληρώσουμε το όνειρό μας. Είμαστε χαρούμενοι γιατί έχουμε στόχο. Είναι το σημαντικότερο παιχνίδι της χρονιάς και οφείλουμε να είμαστε υπεύθυνοι για να φτάσουμε στην πρόκριση.") αναχώρησε η ομάδα του Πειραιά εχθές για το Μάντσεστερ της Αγγλίας. Το πρόσταγμα είχε δώσει ήδη ο προπονητής των ερυθρολεύκων, Μίτσελ Γκονθάλεθ. "Στο Μάντσεστερ είναι η βραδιά σας. Η δική σας βραδιά...". Τελικά, θα είναι η βραδιά τους;

Η σημερινή αναμέτρηση ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Μάντσεστερ Γουνάιτεντ για τη φάση των 16 του Champions League, φέρνει στη μνήμη πολλών όλες τις αποτυχημένες προσπάθειες που είχαν τα προηγούμενα χρόνια οι ερυθρόλευκοι επί αγγλικού εδάφους.

Τα στατιστικά δεν είναι με το μέρος τους, όμως οι Πειραιώτες, με την ψυχολογία στα ύψη, θέλουν να τα διαψεύσουν και να βρεθούν μετά από 15 χρόνια ξανά στους κορυφαίους 8 της Ευρώπης.

Η ιστορία ξεκινά την περίοδο 1965/6, όταν ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε από την Γουέστ Χαμ για το Κύπελλο Κυπελλούχων και ηττήθηκε και 4-0. Στη ρεβάνς, οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να αλλάξουν την πορεία των πραγμάτων, παρά την ισοπαλία με 2-2 μέσα στο Καραϊσκάκης.

Επτά χρόνια αργότερα, κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Τότεναμ για το UEFA. Δυστυχώς, το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο, 4-0. Στον επαναληπτικό αγώνα ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0, αλλά ήταν απλά μία νίκη γοήτρου.

Την περίοδο 2000/1 οι ερυθρόλευκοι στην ισοβαθμία έχασαν την πρόκριση για την φάση των 16 του Champions League, και συνέχισαν στο UEFA, όπου συνάντησαν την Λίβερπουλ. Από την Ελλάδα οι Άγγλοι έφυγαν με την ισοπαλία (2-2), όμως στην έδρα τους επικράτησαν με 2-0 και απέκλεισαν τον πειραϊκό σύλλογο.

Τα δύο επόμενα χρόνια, ο Ολυμπιακός έπρεπε να αντιμετωπίσει τον φετινό αντίπαλό του, την Μάντσεστερ. Στην πρώτη επίσκεψή τους στο Ολντ Τράφορντ, οι ερυθρόλευκοι φαινόταν ότι μπορούσαν, αφού είχαν καταφέρει να κρατήσουν το μηδέν. Αυτό, όμως, μέχρι το 79', όταν ξεκίνησε η κατάρρευση και τελικά ο πίνακας έδειξε 3-0. Την επόμενη χρονιά, οι κόκκινοι διάβολοι δεν έδωσαν κανένα περιθώριο στους Πειραιώτες και πήραν ένα γνώριμο για τον Ολυμπιακό αποτέλεσμα (4-0).

Δύο χρόνια αργότερα, έρχεται το πρώτο γκολ των ερυθρολεύκων επί αγγλικού εδάφους απέναντι στη Λίβερπουλ, με τον Ριβάλντο στο 26ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κρατήσει τα κεκτημένα. Οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή (3-1) και τελικά κατέκτησαν το τρόπαιο του Champions League.

Την ίδια χρονιά, ο αποκλεισμός από την Λίβερπουλ και η τρίτη θέση έστειλαν τους ερυθρόλευκους στο UEFA. Για την φάση των 16 αναγκάστηκαν να ταξιδέψουν και πάλι στην Αγγλία, όπου γνώρισαν την ήττα από την Νιούκασλ, με το γνωστό 4-0.

Η Τσέλσι ήταν η επόμενη αντίπαλος, την περίοδο 2004/5. Και πάλι, όμως, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε πολλά, αφού τα γκολ των Μπάλακ, Λάμπαρντ και Καλού κατέστρεψαν όποιο όνειρο και αν είχε.

Οι τελευταίες τρεις επισκέψεις στο Νησί για τον Ολυμπιακό έγιναν στο ίδιο γήπεδο. Η πρώτη το 2009, όπου ηττήθηκε με 2-0. Δύο χρόνια μετά, οι ερυθρόλευκοι με τον Βαλβέρδε πήραν το καλύτερο αποτέλεσμα επί αγγλικού εδάφους (2-1), με γκολ του Φουστέρ.

Η τελευταία απόπειρα για ένα καλό αποτέλεσμα σε έδρα αγγλικής ομάδας έγινε την περσινή σεζόν. Οι Πειραιώτες αντιμετωπίζοντας πάλι την Άρσεναλ, προσπάθησαν, έφτασαν κοντά, αλλά δεν τα κατάφεραν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (Μήτρογλου), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι όποιες ελπίδες εξαφανίστηκαν. Το τελικό σκορ 3-1.

Από όλα τα παραπάνω η υπεροχή των αγγλικών ομάδων έναντι του Ολυμπιακού είναι ξεκάθαρη. Έντεκα αγώνες και έντεκα ήττες για τους ερυθρόλευκους, που έχουν δεχθεί συνολικά 34 τέρματα, ενώ έχουν σκοράρει μόλις τρία.

24/11/1965 Γουέστ Χαμ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  4-0

Η αλήθεια είναι ότι ο φετινός Ολυμπιακός είναι σαφώς καλύτερος από τα προηγούμενα χρόνια, ενώ  δεν κυνηγάει παράλληλα πρωτάθλημα, κύπελλο και Champions League. Επίσης, ο Μίτσελ έχει αποδείξει ότι είναι πολύ καλός στο να διαβάζει τον τρόπο παιχνιδιού των αντιπάλων του και να παρατάσσει σωστά την ομάδα του.

Το πάθος, η θέληση και η δίψα για νίκη είναι τα στοιχεία αυτά που θα κρίνουν το σημερινό παιχνίδι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Ολυμπιακός το θέλει πάρα πολύ...