facebook pixel

Μπάρτσα και Παρί πήραν το εισιτήριο για τους 8

Η Μπαρτσελόνα και η Παρί πέρασαν στη φάση των 8 του Champions League νικώντας στην έδρα τους με 2-1 την Μάντσεστερ Σίτι και την Λεβερκούζεν, αντίστοιχα. Γκολ και ρεκόρ για τον Μέσι.

Μπαρτσελόνα – Μάτσεστερ Σίτι 2-1

Ακόμα μία καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Καταλανοί, που μπορεί στο πρωτάθλημα να μην τα πηγαίνουν πολύ καλά, αλλά στο Champions League αποτελούν σταθερή αξία. Έχοντας την σιγουριά από το σκορ του πρώτου παιχνιδιού (0-2), δεν μπήκαν δυναμικά στο γήπεδο, αντίθετα από τους Πολίτες, που όμως δεν κατάφεραν να κάνουν τη ζημιά που ήθελαν.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ, αλλά με αρκετές φάσεις και ένα πέναλτι που δεν δόθηκε και έκανε ο Λέσκοτ όταν γκρέμισε τον Μέσι μέσα στην περιοχή (8'). Μεγάλες ευκαιρίες υπήρχαν και στην αρχή του δευτέρου μέρους. Το σκορ άνοιξε στο 67' από τον Μέσι που βρήκε τα δίχτυα μετά από τετ α τετ με τον Χαρτ.

Στο 78' ο Λανουά δεν έδωσε και δεύτερο πέναλτι, αυτή τη φορά στη Σίτι, αλλά απέβαλε με δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία τον Πάμπλο Ζαμπαλέτα. Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, οι Πολίτες δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση. Αν και ισοφάρισαν με τον Κομπανί στο 89', μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Άλβες, όπως και στον πρώτο αγώνα, διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Το γκολ που πέτυχε ο Μέσι ήταν το 68ο στην διοργάνωση, που τον έφερε στην τέταρτη θέση των σκόρερ όλων των εποχών στα Κύπελλα Ευρώπης, ξεπερνώντας τον Αντρέι Σεβτένκο, ενώ έσπασ ένα ακόμα ρεκόρ και έγινε ο πρώτος που πετυχαίνει 67 τέρματα με τη φανέλα μόνο μίας ομάδας στην ιστορία του Champions League.

Μπαρτσελόνα (Τάτα Μαρτίνο): Βαλδές, Αλβες, Πικέ, Αλμπά, Μασεράνο, Φάμπρεγας (86' Σέρζι Ρομπέρτο), Μπουσκέτς, Τσάβι, Ινιέστα, Νεϊμάρ (80' Αλέξις Σάντσες), Μέσι.

Μάντσεστερ Σίτι (Ρουμπέν Κουτσίγιας): Χαρτ, Κομπανί, Λέσκοτ, Ζαμπαλέτα, Κολάροφ, Γιάγια Τουρέ, Φερναντίνιο, Μίλνερ, Νασρί (74' Χεσούς Νάβας), Νταβίδ Σίλβα (72' Νεγρέδο), Αγουέρο (46' Τζέκο).

Παρί Σεν Ζερμέν – Λεβερκούζεν 2-1

Το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα – 0-4 για την Παρί- είχε ήδη κρίνει το ποια ομάδα θα έδινε το παρών στα προημιτελικά. Παρ' όλα αυτά, οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας την πρώτη τους ευκαιρία στο τρίτο μόλις λεπτό.

Το σκορ άνοιξε στο 6' από τον Σαμ, όμως η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μαρκίνιος έφερε το ματς στα ίσα. Το πρώτο μέρος έληξε χωρίς περισσότερα τέρματα, αλλά με πολλές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, την διαφορά έκανε όμως ο Λαβέτσι σκοράροντας στο 53' για το τελικό 2-1.

Αν και οι Γερμανοί το πάλεψαν μέχρι το τέλος, δεν κατάφεραν να αλλάξουν τα πράγματα, ειδικά μετά την αποβολή του Χίπια στο68', και το σφύριγμα της λήξης έδωσε δίκαι την πρόκριση στη Παρί.

Παρί (Λοράν Μπλαν): Σιρίγκου, Ζαλέ, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Ντιν, Ραμπιό, Καμπάγ, Παστόρε, Καβάνι (85' Καμαρά), Λαβέτσι (62' Λούκας), Ιμπραΐμοβιτς (72' Μενέζ)

Λεβερκούζεν (Σάμι Χίπια): Λένο, Γκουαρδάδο, Βόλσαϊντ, Τοπράκ, Ντονάτι, Ράιναρτς (78' Βάγκενερ), Ρόλφες, Τσαν, Κάστρο (68' Σον), Σαμ (67' Μπραντ), Ντερντιγιόκ

Οι 8 των προημιτελικών

Οι τέσσερις πρώτες θέσεις των προημιτελικών έχουν ήδη κλειστεί από τις Μπαρτσελόνα, Μπάγερν, Αθλέτικο και Παρί, που περιμένουν την επόμενη εβδομάδα να δουν τους πιθανούς αντιπάλους τους.

Στις 18 Μαρτίου η Τσέλσι υποδέχεται τη Γαλατασαράι, που με τον πλεονέκτημα της έδρας ελπίζει να πάρει τη νίκη, ειδικά μετά το 1-1 στην Κωνσταντινούπολη. Αντίθετα, εύκολο έργο θα έχει η Ρεάλ Μαδρίτης που φιλοξενεί τη Σάλκε, μετά το 1-6 του πρώτου παιχνιδιού.

Στις 19 Μαρτίου ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στην Αγγλία για να αντιμετωπίσει την Μάντσεστερ Γουνάιτεντ, πιστεύοντας ότι μπορεί να πάρει το πολυπόθητο εισιτήριο, μετά το 2-0 στο Γ. Καραϊσκάκης, ενώ η Ντόρτμουντ υποδέχεται τη Ζενίτ, έχοντας μία διαφορά ασφαλείας μετά το 2-4 στο Στάδιο Πετρόφσκι.