facebook pixel

Στους 8 του Champions League Μπάγερν και Ατλέτικο

Τη θέση τους στα προημιτελικά του Champions League εξασφάλισαν εχθές η Μπάγερν και η Ατλέτικο στο σπίτι τους. Συνέχεια σήμερα με τα παιχνίδια Μπαρτσελόνα – Μάντσεστερ Σίτι και Παρί - Λεβερκούζεν.

Μπάγερν – Άρσεναλ 1-1

Αρκετή ήταν η ισοπαλία (1-1) για την Μπάγερν στο Μόναχο απέναντι στην Άρσεναλ, που φέτος δεν κατάφερε να δυσκολέψει τους Βαυαρούς, όπως πέρσι.

Μπορεί το διπλό που είχαν πετύχει οι Γερμανοί στο Εμιρέιτς να τους έδινε το πάνω χέρι, όμως τελικά εκείνοι ήταν που μπήκαν δυναμικά από την αρχή του παιχνιδιού. Αντίθετα, η Άρσεναλ που κυνηγούσε το αποτέλεσμα δεν φάνηκε διατεθειμένη να ρισκάρει, ενώ απουσίαζε κάθε επιθετική πρωτοβουλία.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε αποκλειστικά στη Μπάγερν, χωρίς όμως να υπάρχει κάποια μεγάλη φάση. Πιο ενδιαφέρον το δεύτερο, με τους Βαυαρούς να κρατούν τον έλεγχο του παιχνιδιού, με εξαιρετική κυκλοφορία μπάλας. Μέχρι το 70' οι Λονδρέζοι έκαναν κινήσεις και είχαν πάθος, όμως δεν μπορούσαν να βρουν επιθετικές λύσεις για να απειλήσουν τον αντίπαλό τους.

Το τέρμα των γηπεδούχων πέτυχε ο Σβαϊνστάιγκερ στο 55' με υπέροχο σουτ, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με τον Ποντόλσκι. Στις καθυστερήσεις ο Ρομπέν κέρδισε πέναλτι, την ευθύνη ανέλαβε ο Μίλερ, αλλά ο Φαμπιάνκσι δεν του έκανε το χατίρι, έδιωξε με τα πόδια και κράτησε την ισοπαλία γοήτρου.

Μπάγερν: Νόιερ, Λαμ, Μαρτίνεθ, Ντάντε, Αλάμπα, Σβαϊνστάιγκερ, Τιάγκο, Ρόμπεν, Γκέτσε (58Ά Κρόος), Ριμπερί (85Ά Μίλερ), Μάντζουκιτς

Άρσεναλ: Φαμπιάνσκι, Σανιά, Μερτεσάκερ, Βερμάελεν, Αρτέτα (77Ά Γκναμπρί), Τσάμπερλεϊν (84Ά Φλαμινί), Καθόρλα, Οζίλ (46Ά Ροσίτσκι), Ποντόλσκι, Ζιρού

Ατλέτικο – Μίλαν 4-1

Παρά το προβάδισμα από τον πρώτο αγώνα (0-1), η Ατλέτικο δεν επαναπαύθηκε, αλλά συνέτριψε την Μίλαν με 4-1 παίρνοντας δικαίως το εισιτήριο για τη φάση των 8 του Champions League.

Σίγουρα, ο Αργεντίνος προπονητής της Ατλέτικο δεν περίμενε μία τέτοια νίκη, όταν παρέταξε την ομάδα του πιο συντηρητικά με τον Ραούλ Γκαρθία πίσω από τον Ντιέγκο Κόστα. Την πρώτη ανάσα πήρε μόλις 158 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, όταν ο Ντιέγκο Κόστα πέτυχε το πιο γρήγορο τέρμα στην ιστορία της ομάδας σε Champions League.

Η Μίλαν προσπάθησε να αντιδράσει και να πετύχει την ανατροπή με πρωτεργάτη τον Κακά, που ισοφάρισε, σκοράροντας για 30η φορά στον θεσμό. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως, το όνειρο φάνηκε να απομακρύνεται μετά το γκολ του Τουράν (40').

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο σίγουροι και στο 71' τελείωσαν την υπόθεση πρόκριση από στημένη φάση, με τον Γκαρθία να πηδά ψηλότερα από όλους και να σκοράρει με το κεφάλι. Το κερασάκι έβαλε ο Κόστα με ένα πολύ όμορφο γκολ στο 85΄, πετυχαίνοντας το έβδομο τέρμα του σε πέντε εμφανίσεις στην διοργάνωση και ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο των ροχιμπλάνκος.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Κουρτουά, Μιράντα, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς, Χουανφράν, Μάριο Σουάρεθ, Αρντά Τουράν (78' Κριστιάν Ροδρίγκες), Γκάμπι, Κόκε (81' Ντιέγκο), Ραούλ Γκαρθία (72' Σόσα), Ντιέγκο Κόστα

Μίλαν: Αμπιάτι, Ραμί, Μπονέρα, Αμπάτε, Εμάνουελσον, Εσιέν (69' Πατσίνι), Ντε Γιονγκ (78' Μουντάρι), Τααράμπ (46' Ρομπίνιο), Πόλι, Κακά, Μπαλοτέλι.

Για την πρόκριση Μπαρτσελόνα και Παρί

Συνεχίζεται σήμερα η φάση των 16 με τους αγώνες Μπαρτσελόνα – Μάντσεστερ Σίτι και Παρί – Λεβερκούζεν, με τους γηπεδούχους και στις δύο περιπτώσεις να έχουν το πάνω χέρι μετά τη νίκη τους στον πρώτο αγώνα, με 0-2 και 0-4 αντίστοιχα.