facebook pixel

Συνεχίζει ακάθεκτος ο Παναθηναϊκός

Με φόρα από το 3-0 επί του Ολυμπιακού, ο Παναθηναϊκός συνέτριψε τον Άρη με 4-1 και πρόσφερε χορταστικό θέαμα στους οπαδούς του.

Στο 26ο λεπτό ο Μάρκους Μπεργκ δέχθηκε τη μπάλα στη μικρή περιοχή από το Νάνο και δε δυσκολεύθηκε να ανοίξει το σκορ για τους «πράσινους». Στο 34Ά ο διαιτητής Θάνος έδωσε ανύπαρκτο πέναλτι στον Άρη, αλλά ο Κοτσόλης απέκρουσε το σουτ του Τάτου. Στο 40Ά ο Μανιάς κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά ο Κλωναρίδης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στην επανάληψη, αλλά ο Μπεργκ ψαλίδισε τις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων, πετυχαίνοντας με κεφαλιά το 3-1 στο 56ο λεπτό. Σε μεγάλα κέφια ο σουηδός επιθετικός, που πέτυχε και τρίτο προσωπικό τέρμα στο 74Ά, γνωρίζοντας την αποθέωση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Μέντες, Νάνο Ζέκα, Αμπέντ (82Ά Καρέλης), Πράνιτς (79Ά Δώνης), Κλωναρίδης, Πέτριτς (72Ά Ατζαγκούν), Μπεργκ.
Άρης: Διούδης, Κύργιας, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Τάτος, Νταμαρλής, Βαγκέλι, Μανιάς, Βλάχος (50Ά Κουσίδης), Ηρακλής (63Ά Σουνάς), Τσιάρας.

Ευχαριστημένος ο Αναστασίου

Ο έμπειρος προπονητής που είδε την ομάδα του να αποδίδει εξαιρετικό ποδόσφαιρο και να επικρατεί με 4-1 του Άρη, μιλώντας μετά το τέλος του αγώνα ανέφερε: «Ήταν σημαντικό να παρουσιαστούμε συγκεντρωμένοι μετά τη νίκη της Κυριακής και νομίζω πως σε όλο το ματς το δείξαμε αυτό. Συνεχίζουμε...». «Δείξαμε ωριμότητα, σοβαρότητα και αυτοπεποίθηση»

Στη συνέντευξη Τύπου ο τεχνικός των «πρασίνων» τόνισε πως οι παίκτες του έδειξαν ωριμότητα, σοβαρότητα και αυτοπεποίθηση και στάθηκε στη δυσκολία της προετοιμασίας τόσο για το ντέρμπι όσο και για το σημερινό παιχνίδι. «Είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι, μετά τη νίκη της περασμένης Κυριακής, ήταν πολύ δύσκολο να το διαχειριστεί η ομάδα.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για τη σοβαρότητα που έδειξαν. Δεν πέσαμε στην παγίδα, όπως έγινε με τον Εργοτέλη. Δείξαμε ωριμότητα, σοβαρότητα και αυτοπεποίθηση. Δείξαμε ότι μπορούμε να κερδίζουμε στο γήπεδο. Πολλά συγχαρητήρια στον Ντάνιελ Πράνιτς, ο οποίος σε έξι μέρες έπαιξε τρία παιχνίδια και ήταν εκπληκτικός σήμερα. Του αξίζουν συγχαρητήρια.

Όπως και στον Μέντες, ο οποίος έπαιξε σε καινούρια θέση που την ξέρει, αλλά έπαιξε μετά από δύο μήνες και τα πήγε πάρα πολύ καλά. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στον κόσμο. Μας βοήθησαν και μας στήριξαν. Μπορούμε να τους δίνουμε χαρά παίζοντας καλό ποδόσφαιρο και νικώντας. Ο κόσμος χάρηκε να βλέπει την ομάδα σήμερα».

Για το αν έχει ανέβει η ομάδα ψυχολογικά: «Πάντα όταν νικάς τον πρωταθλητή και με αυτό το σκορ, σου δίνει δύναμη. Η ομάδα φτιάχτηκε για να κοιτάζει τους πάντες στα μάτια. Τέτοιες νίκες δίνουν ψυχολογία για να κοντράρουμε τους πάντες».

Για την προετοιμασία του ντέρμπι και του αγώνα με τον Άρη: «Ήταν εξίσου δύσκολη η προετοιμασία για Ολυμπιακό και τον Άρη. Πιο δύσκολο μετά το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Υπήρχε μεγάλη χαρά στον κόσμο και ήταν φυσιολογικό μετά από τέτοια εμφάνιση. Οι διεθνείς έλειπαν. Είχαμε προβλήματα της τελευταίας στιγμής. Τα παιδιά δείξανε με το παραπάνω ότι είναι καλοί επαγγελματίες».

Ξάνθη - Αστέρας Τρίπολης 0-1: Σημαντικό τρίποντο για τον Αστέρα.

Με την ατυχία τους τα βάζουν οι Ακρίτες, αφού στην εκπνοή του αγώνα είδαν τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Μπαντή και να φεύγουν με σκυμμένο το κεφάλι από την αναμέτρηση.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η μοναδική αξιόλογη στιγμή ανήκει στον Αστέρα Τρίπολης, όταν στο 29ο λεπτό ο Ντε Μπλάσις επιχείρησε σουτ από καλή θέση, το οποίο έφυγε λίγο άουτ.

Στο 60ο λεπτό ο Μπαράλες σούταρε, η μπάλα κόντραρε και πήρε ύψος, για να καταλήξει στα δίχτυα. Μετά το γκολ, η Skoda Ξάνθη πήρε τα ηνία του αγώνα και πίεσε για την ισοφάριση. Στο 66Ά ο Σολάρι βρέθηκε ολομόναχος σε καλή θέση, αλλά η κεφαλιά του δε βρήκε στόχο. Πέντε λεπτά αργότερα, κεφαλιά του Ράνου πέρασε ανεκμετάλλευτη και στο 73Ά σουτ του Κάλβο έφυγε λίγο άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, σε μία φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ του Μπαντή, οι παίκτες της Ξάνθης δεν κατάφεραν να στείλουν από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα. Στις καθυστερήσεις του ματς, ο Κάλβο έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Ξάνθη: Κυριακίδης, Μάρτινς, Ντε Γκουζμάν, Γούτας, Σολάρι (69Ά Ράνος), Χοσέμι (78Ά Μαρίν), Κάλβο, Φλίσκας, Μάνταλος (83Ά Τριάδης), Σολτάνι, Μπαξεβανίδης.
Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Λούι, Κοντοές, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Έντο, Ουσέρο, Ντε Μπλάσις (83Ά Ναβάρο), Μπαράλες (89Ά Χουάνμα), Καράσκο (74Ά Κάφα), Κουρμπέλης.

ΟΦΗ - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Ο Τσάβες έδωσε βαθμό στην Κρήτη

Ο Βελλίδης κράτησε ανέπαφη την εστία του σε δύο καλές ευκαιρίες που δημιούργησε ο ΟΦΗ στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο γκολκίπερ του ΠΑΣ Γιάννινα απέκρουσε κοντινό σουτ του Μπανούση στο 10ο λεπτό και κεφαλιά του Παπάζογλου στο 12Ά. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ισορροπούν και να γίνονται πιο επιθετικοί μετά το πρώτο 25λεπτο, χωρίς όμως να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του ΟΦΗ. Στο 37Ά σουτ του Παπάζογλου πέρασε λίγο άουτ.

Ο Κουτσιανικούλης, που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 60ο λεπτό, είχε μία σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του στο 64Ά, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Βελλίδη. Ο Κοροβέσης στο 73Ά επιχείρησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, αλλά το σουτ πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 85Άο νεοαποκτηθείς Νούνιες σκόραρε στο πρώτο σουτ που επιχείρησε μετά την είσοδο του στον αγώνα. Αν και όλα έδειχναν πως το γκολ θα έκρινε την ανάμετρηση, ο Τσάβες είχε διαφορετική άποψη και ισοφάρισε για τον ΠΑΣ στις καθυστερήσεις του ματς.

ΟΦΗ: Φερνάντες, Τριποτσέρης, Ζόρο, Μπανούσης (79Ά Νούνιες), Παπάζογλου, Ντουντού, Ζε Εντουάρντο (60Ά Κουτσιανικούλης), Περογαμβράκης (76Ά Ροβίθης), Μακρής, Μιλιάζες, Στάθης.
ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Τζημόπουλος, Μπέριος, Κολοβέτσιος, Ίλιτς, Τσουκαλάς, Μιχαήλ, Κοροβέσης (75Ά Τσάβες), Βίλα, Ντάσιος, Ακόστα (71Ά Λίλα).

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής: Σάββατο 8 Μαρτίου
ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα: 1-1
Ξάνθη-Αστέρας Τρίπολης: 0-1
Παναθηναϊκός-Άρης: 4-1