facebook pixel

Λυγισε ο Ολυμπιακος αποντος του Σπανουλη

Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 78-74

Ο Ολυμπιακός έδωσε μεγάλη μάχη στην Κωνσταντινούπολη, αλλά απόντος του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος έμεινε εκτός την τελευταία στιγμή με πόνους στο πόδι, λύγισε απέναντι στην Φενέρμπαχτσε, χάνοντας με 78-74. Πήγαν για την ανατροπή στο τέλος οι Πρωταθλητές Ευρώπης, αλλά ήταν αργά. Κράτησαν, όμως, τη διαφορά του πρώτου παιχνιδιού, παράγοντας που ίσως παίξει σημαντικό ρόλο στην τελική κατάταξη του ομίλου.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την τέταρτη ήττα του στο Top-16 της Euroleague από τη Φενέρμπαχτσε, χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη στη σύνθεση του, ο οποίος πριν το παιχνίδι ένιωσε έντονους πόνους στο αριστερό γόνατο του και δεν αγωνίστηκε.

Αν και χωρίς τον αρχηγό του, ο Ολυμπιακός έκανε τη Φενέρ να... ματώσει για τη νίκη (78-74), αλλά η ουσία είναι πως κι αυτός κυνηγάει για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs. Οι Τούρκοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως οι Πειραιώτες κατάφεραν να πλησιάσουν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Ο αγώνας:

Η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι της απέναντι στον Ολυμπιακό. Ο Μπιέλιτσα με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 3-0 και ο Μπογκντάνοβιτς, έπειτα από κλέψιμο σημείωσε το 5-0 για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Οι Πειραιώτες και πάλι δεν κατάφεραν να σημειώσουν καλάθι για να κάνει ο Πρέλτζιτς το 7-0 στο τρίτο λεπτό του αγώνα. Ο Μπογκντάνοβιτς έκανε το 9-0, ενώ ο Μπράιαντ Ντάνστον μείωσε σε 9-2. Ο Ολυμπιακός μετά από το πρώτο καλάθι του στο παιχνίδι αντέδρασε, για να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 21-22, ύστερα από σουτ τριών πόντων του Σλούκα.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Λίνας Κλέιζα πέτυχε το 24-22 και ο Κώστας Σλούκας ισοφάρισε σε 24-24 στο 11ο λεπτό του ματς. Ο Πρέλτζιτς έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Φενέρμπαχτσε (26-24). Ο Μπο ΜακΚάλεμπ σημείωσε το 28-24 και ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο μείωσε σε 28-27. Ο Λίνας Κλέιζα με δύο εύστοχες βολές έκανε το 30-27 για να καρφώσει ο Σέντρικ Σίμονς για το 30-29 στο 14'.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες με το τέλος του ημιχρόνου

Ο Λίνας Κλέιζα ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους στο 17ο λεπτό του παιχνιδιού (36-29). Ο Στράτος Περπέρογλου με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 36-32 και ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 1/2 βολές έκανε το 37-32. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων ρίχνει την διαφορά στους δύο πόντους για τον Ολυμπιακό (37-35), με δύο λεπτά να μένουν για το ημίχρονο και τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να καλεί τάιμ άουτ.

Με την επανέναρξη. ο Κλέιζα έκανε το 39-35 και ο Ματ Λοτζέσκι μείωσε σε 39-27 στο 38ο λεπτό του αγώνα. Ο Μπλάγκοτα Σέκουλιτς έκανε το 41-37 για να μειώσει με 1/2 βολές ο Γιώργος Πρίντεζης σε 41-38, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Ο Σαβάς δεν μπορεί να σημειώσει καλάθι, ενώ στη συνέχεια ο Βαγγέλης Μάντζαρης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Ο Λοτζέσκι δεν καταφέρνει να σημειώσει καλάθι, με τον ημίχρονο να κλείνει στο 41-38 για τη Φενέρμπαχτσε.

Άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Κώστας Σλούκας έφερε τους Πειραιώτες στον πόντο (41-40) στο 21ο λεπτό του ματς, αλλά ο Κλέιζα με τρίποντο έκανε το 45-40 στο 22ο λεπτό του αγώνα, για να αρχίσει να τρέχει ένα μίνι σερί για τους Τούρκους. Ο Μπο ΜακΚάλεμπ με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους για τη Φενέρμπαχτσε (47-40) και πέτυχε το 49-40 στο 23ο λεπτό του αγώνα. Ο Σίμονς με κάρφωμα μείωσε σε 49-42 για να κάνει ο Λούκα Ζόριτς το 51-42. Ο Πρίντεζης με πέντε προσωπικούς πόντους μείωσε σε 51-47 στο 25'.

Ξέφυγε η Φενέρ με... πεντάποντο του Κλέιζα

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έμεινε εκτός την τελευταία στιγμή με τενοντίτιδα στο αριστερό γόνατο
Ο Λίνας Κλέιζα κέρδισε στη συνέχεια το φάουλ και ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία επειδή οι διαιτητές έδωσαν βολές αντί επαναφορά από την πλάγια γραμμή στο φάουλ επάνω στον Λιθουανό. Ο Κλέιζα ευστόχισε στις 3 (2 συν 1) βολές, ενώ ο ίδιος έκανε το 56-47 στην επόμενη επίθεση, ανεβάζοντας την διαφορά και πάλι στους εννέα πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ντάνστον να μειώνει σε 59-51.

Μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός με τον Μπράιαντ Ντάνστον μείωσε σε 59-53, αλλά ο Μαχμούτογλου με τρίποντο έκανε το 62-53 για τους γηπεδούχους. Ο Κώστας Σλούκας με τον ίδιο τρόπο μείωσε σε 62-56, με τον Μπιέλιτσα να κάνει το 64-56 στο 32'. Στα επόμενα τρία λεπτά οι ομάδες ξόδεψαν κάποιες κατοχές χωρίς καλάθι και στο 35' το σκορ ήταν 66-57 υπέρ της Φενέρ μετά από μία εύστοχη βολή του Κώστα Σλούκα.

Με τον χρόνο να τελειώνει, η Φενέρ φλέρταρε με τη διαφορά που είχε εξασφαλίσει στο παιχνίδι του Πειραιά ο Ολυμπιακός, αλλά οι ερυθρόλευκοι αντεπιτέθηκαν. Στο 1:10" πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν 74-67. Στη συνέχεια ο Μάντζαρης έκλεψε τη μπάλα και ο Λοτζέσκι με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή μείωσε σε 74-70. Ο Κλέιζα αστόχησε σε σουτ δύο πόντων και ο Μάντζαρης μείωσε σε 74-72, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να πιστεύουν και στη νίκη, εκτός από τη διατήρηση της διαφοράς.

Στην κρισιμότερη κατοχή της Φενέρ, ο ΜακΚάλεμπ έκανε το 76-72 στα 20'' πριν το τέλος, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Σλούκας με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 76-74, με τις δύο ομάδες να περνάνε και πάλι μπροστά από τους πάγκους τους 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς. Ο Κλέιζα στα 13 δευτερόλεπτα πήγε στη γραμμή των βολών και με δύο εύστοχες έκανε το 78-74. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο, με τους Τούρκους να παίρνουν τελικά το θετικό αποτέλεσμα και να ισοφαρίζουν τις τέσσερις νίκες του ΟΣΦΠ στο Top-16.

MVPs: Oι Κλέιζα και ΜακΚάλεμπ εκτέλεσαν τον Ολυμπιακό με περισσότερους απ' τους μισούς πόντους της Φενέρ (21+20), μη διστάζοντας συγχρόνως να αναλαβάνουν να εκτελέσουν και στις κρίσιμες στιγμές και σκοράροντας τους 8 τελευταίους πόντους της με 4/4 καθοριστικές βολές, ανάμεσα σε άλλα.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 41-38, 59-51, 78-74

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 20 (5/6δίπ., 10/12βολ., 4ριμπ., 1κλ., 3ασ., 2λάθ.), Τζάκσον (1ριμπ., σε 3'02''), Ονάν 2 (1/3δίπ., 0/1τρίπ., 0/1βολ., 1ριμπ., 2λάθ.), Μπιέλιτσα Ν. 8 (2/4δίπ., 1/2τρίπ., 1/2βολ., 8ριμπ., 1κλ., 2ασ., 2λάθ.), Μαχμούτογλου 3 (1/3τρίπ., 2ριμπ.), Κλέιζα 21 (4/7δίπ., 2/5τρίπ., 7/7βολ., 8ριμπ., 1ασ.), Τουρκιλμάζ, Σέκουλιτς 2 (2/2βολ., 4ριμπ., 1ασ.), Σάβας (1ριμπ., σε 3'05''), Ζόριτς 9 (4/7δίπ., 1/1βολ., 2ριμπ.), Μπογκντάνοβιτς 9 (4/7δίπ., 0/2τρίπ., 1/2βολ., 1κλ., 3ασ., 2λάθ.), Πρέλντζιτς 4 (2/5τρίπ., 1ριμπ, 3ασ., 2λαθ.)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ (0/1τρίπ., 1ριμπ., 1ασ., 1λάθ. σε 13'25''), Ντάνστον 9 (4/6δίπ., 1/3βολ., 7ριμπ., 2ασ.), Περπέρογλου 17 (3/7δίπ., 2/3τρίπ., 5/6βολ., 4ριμπ., 2ασ., 1λάθ.), Σλούκας 17 (4/6δίπ., 2/4τρίπ., 3/4βολ., 1ριμπ., 1κλ., 4ασ., 2λάθ.), Κόλινς (0/3δίπ., 0/1τρίπ., 1ριμπ., 2ασ., 2λάθ.), Σίμονς 4 (2/3δίπ., 0/2βολ., 3ριμπ., 1κλ., 1λάθ.), Πρίντεζης 10 (3/8δίπ., 1/1τρίπ., 1/2βολ., 3ριμπ., 1κλ., 2ασ., 1λάθ.), Μαντζαρης 10 (2/3δίπ., 2/4τρίπ., 3ριμπ., 2κλ.), Κατσίβελης (3'10''), Λοτζέσκι 7 (3/5δίπ., 0/2τρίπ., 1/1βολ., 6ριμπ., 1κλ., 2ασ.), Μουν (0/3τρίπ., 1λάθ. σε 6'56'')

Συνολική στατιστική:

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ: 22/41δίπ., 4/13τρίπ., 22/27βολ., 28-8ριμπ., 3κλ., 13ασ., 11λάθ.

Ολυμπιακός: 21/42δίπ., 7/19τρίπ., 11/18βολ., 22-8ριμπ., 6κλ., 15ασ., 8λάθ.