facebook pixel

Superleague: Η ανασκόπηση των αγώνων του Σαββατοκύριακου

Μια σύντομη βόλτα στα παιχνίδια του Σαββατοκύριακου, για την 26η αγωνιστική της Superleague, η οποία ολοκληρώνεται απόψε, με το παιχνίδι της ΑΕΛ Καλλονής με τον Παναιτωλικό.

Ένταση, φωνές, παράπονα για τη διαιτησία, ΜΑΤ στον αγωνιστικό χώρο και απειλές για μηνύσεις σε διαιτητές, όλα τα είχε η 26η αγωνιστική. Το τέλος της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος πλησιάζει και, μαζί με την ανάγκη για αποτελέσματα, ανεβαίνει και το άγχος και η πίεση, σε ποδοσφαιριστές, προπονητές, παράγοντες αλλά και διαιτητές. Πάμε να θυμηθούμε τι έγινε σε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, εν αναμονή και του σημερινού ΑΕΛ Καλλονή - Παναιτωλικός.

Απόλλων Σμύρνης - Πανιώνιος 1-2

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πήρε ο Πανιώνιος, ο οποίος μετά την ήττα από τον Άρη έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Το διπλό στη Ριζούπολη αποκτά, μάλιστα, ακόμα μεγαλύτερη σημασία καθώς έγινε επί ενός αντιπάλου που έχει τον ίδιο στόχο. Ο Πανιώνιος βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά με δύο γκολ του Λάσνικ πήρε πολύ μεγάλη νίκη στη Ριζούπολη επί του Απόλλωνα. Διαμαρτύρονται για το πέναλτι στον Ντούνη οι γηπεδούχοι, που είχαν και δύο δοκάρια.

Οι "κυανέρυθροι" δεν ήταν καλύτεροι συνολικά αλλά εκμεταλλεύτηκαν τις πολύ καλές αντεπιθέσεις που είχαν και το γεγονός πως η υπεροχή του Απόλλωνα Σμύρνης ήταν φλύαρη.

Πλατανιάς - Άρης 2-1

Το πιο συζητημένο παιχνίδι της αγωνιστικής. Ο Πλατανιάς κέρδισε με 2-1 τον Άρη και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή του, αντίθετα με τους φιλοξενούμενους που είδαν τη θηλιά στον λαιμό τους να σφίγγει κι άλλο. Ωστόσο, όλο το παιχνίδι περικλείεται στην φάση του 77ου λεπτού και όσα ακολούθησαν.

Στο συγκεκριμένο λεπτό, ο βοηθός Γουργιώτης, έδειξε γκολ και σέντρα, μετά από κεφαλιά του Φαΐσκα, την οποία απέκρουσε ενστικτωδώς ο τερματοφύλακας του Άρη, πάνω στη γραμμή. Τα τηλεοπτικά ριπλέϊ δεν ξεκαθαρίζουν απόλυτα το αν η μπάλα πέρασε ολόκληρη τη γραμμή, αλλά φάινεται ότι ο βοηθός έχει κάνει λάθος.

Ακολούθησε πανδαιμόνιο, με σχεδόν ολόκληρη την ομάδα του Άρη να πέφτει πάνω στον Γουργιώτη, τα ΜΑΤ να επεμβαίνουν, αποθώντας τους κιτρινόμαυρους ποδοσφαιριστές, τον διαιτητή Μάνταλο να διακόπτει το παιχνίδι, να επιστρέφει και να δείχνει την κόκκινη κάρτα σε Μπουγαΐδη και Μπακασέτα.

Η απόφαση του άρχοντα της αναμέτρησης έκανε έξαλλο τον Λάμπρο Σκόρδα που δεν ήθελε να συνεχίσει ο Άρης στο ματς και μετά το ματς απείλησε με μήνυση τους διαιτητές. Ο Σούλης Παπαδόπουλος και η παροιμιώδης ψυχραιμία που έδειξε απέτρεψαν την "ταφόπλακα" για τους Θεσσαλονικείς που ολοκλήρωσαν τον αγώνα.

ΠΑΟΚ - Πανθρακικός 3-0

Με δύο γκολ του Βούκιτς, ο ΠΑΟΚ έφθασε σε μία εύκολη νίκη με 3-0 επί του Πανθρακικού. Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο 45λεπτο και υποχρέωσε τον Πανθρακικό να κλειστεί στα μετόπισθεν. Οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια, αλλά η εικόνα του ματς θα άλλαζε άρδην στην επανάληψη.

Στο 51' κεφαλιά του Βούκιτς έδιωξε σε κόρνερ ο Αθανασιάδης, ο οποίος αντέδρασε εξαιρετικά και σε κεφαλιά του Χούσεν δύο λεπτά αργότερα. Ο Κάτσε με «κεραυνό» έξω από την περιοχή έγραψε το 1-0 στο 63Ά για τον Δικέφαλο του Βορρά. Το γκολ που δέχθηκε υποχρέωσε τον Πανθρακικό να βγει στην επίθεση.

Δύο ακόμα γκολ, από τον Βούκιτς, στο 85' και το 87', κλείδωσαν τη νίκη του Δικέφαλου του Βορρά και έδωσαν πανηγυρικό χαρακτήρα στην ασπρόμαυρη επικράτηση.

Παναθηναϊκός - Εργοτέλης 1-1

Ο Παναθηναϊκός ήθελε τη νίκη για να πάει στο Φάληρο με ανεβασμένη ψυχολογία για το ματς κόντρα στον Ολυμπιακό, αλλά ο Εργοτέλης τον υποχρέωσε σε ισοπαλία μέσα στη Λεωφόρο.

Οι «πράσινοι» είχαν ορεξάτο τον Πράνιτς στην αρχή του αγώνα. Ο Κροάτης απείλησε δύο φορές στο πρώτο δεκάλεπτο και τελικά άνοιξε το σκορ στο 20Ά με σουτ από πλάγια θέση. Τρία λεπτά νωρίτερα ο Καπίνο είχε εξουδετερώσει το ανάποδο ψαλίδι του Μονακέλο.

Ο Εργοτέλης ισοφάρισε στο 47ο λεπτό, όταν από σέντρα του Τζανακάκη ο Μπαντιμπανγκά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους. Πολλά τα παράπονα των πρασίνων για τη διαιτησία του Δελφάκη. Χαρακτηριστικά, ο προπονητής του Παναθηναϊκού ξέσπασε κατά της διαιτησίας, κάνοντας λόγο για «ελεύθερους σκοπευτές από το Κίεβο».

ΟΦΗ - Ολυμπιακός 0-4

Ο Ολυμπιακός άλωσε το Γεντί Κουλέ, αλλά έχασε τον Σαβιόλα, που αποχώρησε τραυματίας. Ο Σέποβιτς, ο οποίος αντικατέστησε τον Αργεντινό, πέτυχε χατ-τρικ και οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη με 4-0.

Με δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, οι Πειραιώτες έγιναν το «αφεντικό» του παιχνιδιού στο Ηράκλειο. Στο 39Ά ο Μασάντο πλάσαρε τον Φερνάντες και πέτυχε το 1-0 για τους ερυθρόλευκους, ενώ στο 44Ά ο Σέποβιτς διπλασίασε τα τέρματα των πρωταθλητών.

Στο 52' ο Φερνάντες σταμάτησε εντυπωσιακά τον Κάμπελ, αλλά ένα λεπτό αργότερα δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και στο πλασέ του Σέποβιτς. Η πρώτη επικίνδυνη φάση του ΟΦΗ ήρθε στο 78Ά όταν ο Καλάιτζιτς έπιασε δυνατό σουτ, αλλά ο Ρομπέρτο εκτινάχθηκε και έδιωξε σε κόρνερ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με το τρίτο προσωπικό του τέρμα ο Σέποβιτς στο 88ο λεπτό.

Λεβαδειακός - Αστέρας Τρίπολης 3-1

Οι Βοιωτοί επιβλήθηκαν με 3-1 του Αστέρα Τρίπολης, που αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 37ο λεπτό. Με «μαέστρο» τον Ισπανό Ορτέγα, ο Λεβαδειακός έφθασε σε μία σπουδαία νίκη επί του φορμαρισμένου Αστέρα.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ορτέγα έβγαλε επικίνδυνη σέντρα και ο Κονέ με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στο 37' ο Ισπανός ανατράπηκε από τον Κυριακόπουλο, ενώ ετοιμαζόταν να πλασάρει τον Μπαντή. Ο αμυντικός του Αστέρα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Μάντζιος. Οι Αρκάδες κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντε Μπλάσις.

Ο Αστέρας Τρίπολης, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, πίεσε για να φθάσει στην ισοφάριση με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Λεβαδειακός οπισθοχώρησε για να κρατήσει το σκορ και σφράγισε τη νίκη στο 82' όταν ο Μιλοσάβλιεβ, σε μία αντεπίθεση, διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ατρόμητος - Ξάνθη 2-0

Ο Ατρόμητος κέρδισε 2-0 την Ξάνθη, σε ένα ματς που οι πάντες έπαιξαν για τον προφυλακισμένο πρόεδρο της ΠΑΕ, Γιώργο Σπανό!

Με γκολ δύο αμυντικών, των Λαζαρίδη (34') και Νάστου (91'), οι ποδοσφαιριστές του Ατρόμητου επικράτησαν απόλυτα δίκαια, με σκορ 2-0, της Ξάνθης, στο γήπεδο του Περιστερίου. Αν και επηρεασμένοι από την προφυλάκιση του Γιώργου Σπανού σημείωσαν μία σπουδαία κυρίως από ψυχολογικής πλευράς νίκη.

Το τελικό 2-0 κρίνεται αλλά και είναι απόλυτα δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα των δύο αντιπάλων. Οι Περιστεριώτες κάλλιστα θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει και άλλες φορές, ενώ είχαν πρωτοβουλία των κινήσεων και κατοχή μπάλας από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Περιστέρι. Οι Ακρίτες από την άλλη προσπάθησαν έως ένα σημείο να μείνουν στο... κόλπο όμως τα αμυντικά τους προβλήματα δεν τους άφησαν να πάρουν κάτι καλύτερο από το ματς.

ΠΑΣ Γιάννινα-Βέροια 0-1

Η χρυσή αλλαγή της Βέροιας, ο Μπεν έβαλε το πολύτιμο γκολ στο 91' και έδωσε την νίκη-ελπίδα (0-1) κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες!

Μέτριο έως κακό ματς στους Ζωσιμάδες. Ο ΠΑΣ δε βρήκε δίχτυα, αυτό έπραξε η Βέροια με πρωταγωνιστή ξανά τον Μπεν και πήρε σημαντικό «διπλό» που διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή στη Σούπερ Λιγκ.

Στο 78' πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και στις καθυστερήσεις ο Μπεν Ναμπουχάνε βρήκε δίχτυα χαρίζοντας πολύ σημαντική νίκη στη Βέροια. Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας, ενώ δεν είχε λύσεις στην επίθεση.