facebook pixel

Τι έγινε το Σαββατοκύριακο στα γήπεδα της Superleague

Ανασκόπηση της 25ης αγωνιστικής, με κείμενο και βίντεο.

Χορταστική η 25η αγωνιστική. Όμορφα γκολ, γκάφες, ανατροπές, αποβολές, αλλαγές σε πλέι οφ και ουρά με αποτέλεσμα οι τελευταίες εννέα αγωνιστικές να έχουν τεράστιο ενδιαφέρον.

Ξεχωρίζουν οι νίκες Παναθηναϊκού και Αστέρα Τρίπολης (καιι η ήττα του ΠΑΟΚ) που βάζουν φωτιά στη μάχη της εισόδου στα πλέι οφ και εξασφάλισης ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου, η μαγική εμφάνιση του μαέστρου Ιμπαγάσα στο Ολυμπιακός - Πλατανιάς, η πρώτη νίκη του Πανιωνίου μετά από 6 συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα και η αδυναμία Άρη και Βέροιας να ξεφύγουν από τα χαμηλά.

Διαβάστε τι συνέβη στα γήπεδα της Superleague το Σαββατοκύριακο.

Skoda Ξάνθη-ΑΕΛ Καλλονής 1-0

Μια πολύ σημαντική νίκη, την πρώτη της από τις 18 Δεκεμβρίου, πήρε η Skoda Ξάνθη που επικράτησε της ΑΕΛ Καλλονής με 1-0 χάρη σε γκολ του Γούτα στο 89' της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, πίεζαν, ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος αλλά δεν είχαν αποτελεσματικότητα.

Λεβαδειακός-Ατρόμητος 1-0

Μία πολύ σημαντική νίκη πήρε ο Λεαβδειακός ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Ατρομήτου στην Λιβαδειά στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης για την ομάδα του Σάββα Παντελίδη που έκανε ντεμπούτο στο πάγκο της ομάδας πέτυχε στο 82' ο Μάντζιος. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Βοιωτίας έφτασε στους 27 βαθμούς.

Ολυμπιακός - Πλατανιάς 4-2

Οι Πειραιώτες συνάντησαν δυσκολίες για μια ώρα παιχνιδιού στο Φάληρο, καθώς ο Πλατανιάς κρατούσε με νύχια και με δόντια το 1-1 που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο η είσοδος του Ιμπαγάσα στο 66' άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης, καθώς ο Αργεντίνος πλέι μέικερ αποδιοργάνωσε την άμυνα των φιλοξενούμενων με τις εμπνεύσεις του, δίνοντας ρυθμό μεσοεπιθετικά στον Ολυμπιακό και πάσες - κλειδιά που οδήγησαν σε γκολ.

Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΟΚ 2-1

Είναι τελικά γραφτό για τους οπαδούς του ΠΑΟΚ να μη μπορούν να ζήσουν ένα ήρεμο παιχνίδι της ομάδας τους τη φετινή περίοδο. Τρανή απόδειξη αυτό που συνέβη στην Τρίπολη, όπου ο "Δικέφαλος" έχασε ένα δικό του, στην κυριολεξία, παιχνίδι. Παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και με κινητήριο μοχλό το Νάτχο, δημιούργησαν ευκαιρίες και τελικά έφθασαν στο γκολ με τον Αθανασιάδη, κατάφεραν να χάσουν από τον Αστέρα με 2-1 και έμειναν στους 51 βαθμούς, πληρώνοντας δύο αστείες συμπεριφορές της άμυνάς τους.

Άρης-Βέροια 0-0

Ένα ματς που τα είχε όλα, ένταση, πάθος, ευκαιρίες, αλλά όχι γκολ διεξήχθη στο "Κλ. Βικελίδης" με τον Άρη και την Βέροια να αναδεικνύονται ισόπαλοι 0-0 και να μην μπορούν να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με την Βέροια να είναι καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και τον Άρη να ανεβάζει την απόδοση του στο δεύτερο μέρος και να χάνει κάποιες κλασικές ευκαιρίες.

Παναιτωλικός - Απόλλων Σμύρνης 2-1

Τι παιχνίδι! Από τα καλύτερα της φετινής σεζόν ανάμεσα σε δυο ομάδες που τους αρέσει να παίζουν ποδόσφαιρο. Ο Παναιτωλικός πέτυχε δυο γρήγορα γκολ και όλα έδειχναν πως θα καθαρίσει την αναμέτρηση, όμως οι παίκτες του Απόλλωνα μείωσαν το σκορ και κυνήγησαν μέχρι το τελευταίο λεπτό ένα δεύτερο. Τελικά το σκορ έμεινε στο 2-1 με τον Παναιτωλικό να φτάνει τους 34 βαθμούς και την "ελαφρά ταξιαρχία" να παραμένει κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Πανιώνιος - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

Τη χαρά της νίκης για πρώτη φορά μετά από έξι συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα γεύτηκε ο Πανιώνιος στο παρθενικό παιχνίδι των "κυανέρυθρων" μετά την απομάκρυνση του Κωνσταντίνου Παναγόπουλου. Η αναμέτρηση με τον ΠΑΣ Γιάννινα έμοιαζε με τελικό για τους Νεοσμυρνιώτες, οι οποίοι στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και πήραν έτσι μία νίκη με πολλαπλά οφέλη.

Πανθρακικός-Παναθηναϊκός 0-2

Μία πολύ σημαντική νίκη στην Κομοτηνή πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός στην Κομοτηνή επικρατώντας του Πανθρακικού με 2-0 χάρη σε γκολ των Καρέλη και Ατζαγκούν. Το τριφύλλι παρά τις απουσίες που είχε να αντιμετωπίσει, κυρίως του Μπεργκ, βρήκε τις λύσεις και κατάφερε αποδίδοντας αρκετά καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα να πάρει τους τρεις βαθμούς.